.

Program URANUS (23.12.2003)

 

Verze: 1.3 pro Psion  Freeware
Datum: 23.12.2003
Autori: Josef Ladra and Zdenek Rehor

Email : jo.seph@centrum.cz

Rád bych vám predstavil program URANUS, který by mohl být každému astronomovi užitecným pomocníkem. Program lze spouštět nejen na přístrojích PSION, ale i na PC pod emulátorem, který je ke stažení zde.

Je urcen pro prístroje PSION S5mx, Ericsson MC 218, REVO, MAKO a netBook.

Uranus je program pro rucní navigaci dalekohledu pomocí mechanické stupnice nebo s interface NAVIGATOR 1, vyvinutý p. Janem Grecnarem a spol. Umožnuje komunikaci s interfacem, odecítání hodnot z encodéru, pointaci montáže na 2 hvezdy, výpocet místního hvezdného casu a poloh teles na obloze v altazimutálních a ekvatoreálních souradnicích a radu dalších výpoctu z oblasti astronomie.

Popis práce s programem
Alt-azimutální montáž dalekohledu ustavte pokud mozno do správné polohy (alespon približne). V prípade, že budete používat encodery, dalekohled sklonte tak, aby byl vodorovne - elevace 0°. Azimutální stupnici dalekohledu nemusíte nijak orientovat, ale pro lepší orientaci mužete nastavit azimutální stupnici 0° na sever.Po spuštení si zvolíte, zda chcete pracovat v rucním modu bez encoderu, nebo s encodery. Standardne je nastavena práce bez encoderu a toto zmeníte kliknutím v menu Nastav-Bez encoderu .

Následne v menu Pointace provedete pointaci na dva objekty . Tím je dalekohled nastaven na místní souradnicový systém.

Zobrazení
Funkce Impulsy zobrazí na obrazovce pocet impulsu z encoderu - pro každý encoder zvlášt.
Pointace na 0 je funkce, která nám usnadní nastavení dalekohledu. Dalekohled pointujeme tak dlouho, dokud se neobjeví na displeji pod nápisem Nastav obe souradnice rovnající se nule.
Azi a Alt pomocí této funkce mužeme urcit ekvatoreální souradnice pozorovaného objektu, kde stací odecíst a zadat altazimutální souradnice z dalekohledu.
Ra a Dec zobrazí na obrazovce souradnice zvoleného telesa v príslušných souradnicích - altazimutálních. Stací pouze zadat souradnice hledaného objektu nebo vybrat objekt z príslušného katalogu a program zobrazí souradnice, podle kterých nastavíme dalekohled.

Deník
Každý astronom potrebuje prostor pro svoje poznámky. Tento deník Vám umožní ke každému práve pointovanému objektu vytvorit záznam v datovém souboru, který bude automaticky vytvoren nebo otevren po zvolení této funkce.
Pokud chcete soubor otevrít, aniž by jste provedli pointaci, objeví se po vybrání této funkce dialogové okno, kde si soubor vyberete v rozbalovacím okne.
Všechny soubory jsou uloženy v adresári AstroDenik a lze je samozrejme editovat i mimo program Uranus

Obrázek

Funkce Obrázek vyvolá k práve pointovanému objektu Messier nebo NGC obrázek, jak objekt skutecne vypadá v dalekohledu o prumeru 200mm a popis objektu. Pokud nepointujete objekt, objeví se menu v kterém si vyberete objekt k zobrazení. 

Další funkce
Pokud stisknete kdykoli tlacítko Esc, objeví se na obrazovce, datum, cas, místní hvezdný cas, azimut a elevaci práve vybraného objektu.

Kdykoli mužete stiskem Ctrl+c vyvolat katalogy objektu, které chcete pozorovat.

Stisknutím mezerníku se zobrazi obrázek práve pointovaného objektu Messier nebo NGC katalogu (viz menu Deník). Obrázky jsou v rozmerech 200x200 dpi formátu MBM s názvy Mxx nebo NGCxxxx a tak si mužete obrazky vytvorit i vlastní.

Databáze
V programu jsou uloženy databáze približne 4500 objektu v ctyrech databázích Messier, NGC, Star a User. Posledne jmenovaná je urcená pro uživatele, kde si muže vytváret svuj vlastní pozorovací program.
Pri vyhledávání v databázích lze používat na zacátku ci konci hvezdicku "*" pro vyhledání cásti retezce. V katalozích Messier a NGC se vyhledává prednostne císlo katalogu, ale mužeme hledat napr. podle názvu souhvezdí, nebo podle magnitudy. V databázi Star se vyhledává prednostne dle jména.

Výpocty
Program obsahuje celou radu výpoctu z optiky a astrofotografie, které Vám usnadní zjištení informací o Vašem dalekohledu nebo správného nastavení fotoaparátu.

To jsou základní funkce programu, který se bude i nadále vylepšovat a o jeho nových verzích vás budu prubežne informovat. 

Pokud se nekdo rozhodne pro nákup Psiona nebo by  si rád postavil NAVIGATOR 1 pro PC rád mu poradím.

Program je ke stažení zde : Uranus.zip

 

Stránky autora interface         Stránky NAVIGATOR 1

 

Nyní se mužete "pokochat" obrázky zarízení, vyrobené vlastníma rukama a hlavou :-).

 

 

           Psion netBook                                     Deska NAVIGATORu 1 

Kliknutím získáte obrázek dne s popisem

Objevujte každý den nové krásy našeho vesmíru

Muj deník

Vybavení

Pozorování
Fotogalerie

Diskusní forum

Linky

Kliknutím zvetšíte obrázek

Aktuální satelitní snímek