Sraz příznivců astronomie v Hradci Královém (4.5.2003)

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 13. 09. 2005

Všichni účestníci se nejdříze řádně posílili pečeným prasátkem a kuřaty a mezi jídlem si prohlédli samotnou kopuli a techniku hvězdárny, která se skládá ze 4 dalekohledů. Už jsem se všichni těšili až se setmí. Tentokrát to vypadalo na bezvadnou noc.

 

K dispozici byly tyto dalekohledy :

Celestron refraktor 102/1000

Celestron Dobson  203/1200 (můj vlastní :-))

Celestron Nexstar 11 GPS 280/2800

(Další dva dalekohledy 203/1200, 102/1000 se nepoužívaly)

Pozorování začalo měsícem, pak planetami Jupiter, Saturn a nakonec objekty deep sky. Celestron Nexstar se ukázal jako bezvadný dalekohled pro rychlé vyhledávání objektů na obloze. Přece jen  na dobsonově montáži je hledání daleko pracnější. Všichni byli velmi překvapeni kvalitou objektů v dalekohledu Dobson 203/1200 a při použití okulárů Vixen řady LW byl obraz bezvadný obzvlášt u planet a podával ostrý a jasný obraz (dokonce předčil i Nextar, který měl problém s kolimací a u planet se to značně projevilo. Zde bylo vidět, jak je důležité seřízení dalekohledu. 

I v případě galaxií podával Dobson velmi dobré výsledky a nezaostával za Nextarem. U velmi slabých galaxií nad 10 mv se začal projevovat velký průměr dalekohledu Nextar a bylo vidět "více". Myslím, že to byl povedený večer a určitě si jej v budoucnu zopakujeme. Zde přináším některé fotky ze srazu pro vaši představu:

 

 

Majitel hvězdárny Skymaster (vlevo)       Celestron Nextar

 

 Dobson Orion a refraktory        Opékání prásátka a kuřat

Večerní pozorování