Cesta na La Palmu (Kanárské ostrovy)

Autor: Josef Ladra <jo.seph(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 24. 08. 2012

Několikrát jsem navštívil nedaleký ostrov Tenerife a tak jsem byl zvědav na oblohu, která se považuje v této oblasti za nejtmavší i díky přísnému zákonu ohledně světelného znečištění.

La Palma
Po příletu na ostrov mi bylo jasné, že východní vítr způsobil mírné zvednutí teploty (na 30°C), ale přinesl hlavně pro astronomy na těchto ostrovech jednu nepříjemnou věc - saharský prach do ovzduší. Je to jedna z mála věcí, která zde znepříjemní astronomovi fotografování. Sice se dá v tomto období fotit, ale není to ono, obloha je světlejší a prach má velký vliv na rozptyl světla v ovzduší a světelné znečištění je u obzoru patrné.

Ubytovali jsme se v severní části ostrova, daleko od turistických center v opravdu krásném hotelu Romantica v městečku Barlovento. Je to místo, kde je příjemná teplota 26-28 stupňů a naprostý klid. Součástí hotelu jsou i dva bazény, sauna, vířivka i posilovna.



Moje velké překvapení bylo, že součástí hotelu je pozorovací domek (4x4 metry s odsuvnou střechou) přímo na terase. Ta je vybavena jednoduchou montáží (tuším Astro 5) a dalekohledem SCT Celestron 8". Vlastníkem dalekohledu je bývalý pracovník jedné z observatoří v horách, který do hotelu dojíždí  jednou za čas pozorovat z Německa. Hotel tomuto pozorování přizpůsobuje okolní osvětlení a vychází astronomům i zájemcům o pozorování velmi vstříc.



Druhý den jsme se vypravili k místním observatořím na nejvyšších vrcholcích místních hor (Roque De Los Muchachos), který vystupují do výše přes 2400 metrů. Na snímku vidíte pohled na hory, kdy byl v ovzduší prach a následně foto, které je děláno po 4 dnech, kdy prach ustoupil. Rozdíl je opravdu velký.





Každý den jsem měřil pomocí SQM-W hodnoty MSA před astronomickým soumrakem (20 minut a 10 minut) a následně v době soumraku. Hodnoty se první 4 dny moc nelišily a v zenitu se pohybovaly kolem 21.09-21.18 MSA (22.06 hod.), 21.09-21.18 MSA (22.13 hod.), 21.26-21.30 MSA (22.20 hod.). Jakmile začal vanout severovýchodní vítr, prach zmizel a hodnoty MSA se rapidně zlepšily na 21.28 MSA (22.06 hod.), 21.34 MSA (22.13 hod.), 21.46 MSA (22.20 hod.). V nejtmavší části nad mořem mezi Malým a Velkým vozem jsem naměřil 21.62 MSA. V oblasti JJV, kde byla obloha nesvětlejší jsem naměřil 21.30 MSA. Pokud porovnám tedy oblohu s Tenerife, pak musím uznat, že je nad obzorem o něco tmavší na La Palmě.
Zajímavým porovnáním byla nedělní návštěva akce Dovolená s dalekohledem v Melchiorově Huti u Únešova. Tady se obloha jevila na první pohled velmi světlá, světelné znečištění bylo opravdu rapidní a v zenitu jsem naměřil 21.22 MSA, přitom obloha se zde bere jako výborná, po návratu z La Palmy se už tak zdaleka nejeví. Před několika lety jsem zde naměřil větší hodnoty, takže i zde bývá kvalitnější obloha.

Všechny naměřené hodnoty je potřeba brát s rezervou, protože SQM-W není nijak kalibrovaný (což je velká škoda) a tak by jiný přístroj mohl naměřit hodnoty i vyšší. Každopádně pro mé účely plně vyhovuje a v první řadě jde o porovnání jednotlivých lokací jedním přístrojem.  Díky dobře řešenému osvětlení jsou města poměrně malým zdrojem světelného zněčištění a nedaleké Barlovento vůbec nerušilo svými pouličními světly.



Zajímavé je i porovnání světelného znečištění se saharským prachem v ovzduší a s čistým ovzduším, obě následující expozice jsou 30s při ISO 400. Rozdíl kvality oblohy je patrný na první pohled.



Na ostrově je řada významných observatoří s mnoha dalekohledy (celkem asi 18 ks, největší má 11.35 metru) a z mnoha zemí (Švédsko, Holandsko, Finsko, Belgie, Norsko, Rusko, Itálie, Velká Británie, USA, Mexico)



Předposlední den se zatáhlo a vyjasnilo až po půlnoci, takže byl čas i na návštěvu pozorovacího domku. Prohlížel jsem oblohu triedrem Canon 15x50 IS a u řady objektů bylo vidět mnoho podrobností díky vysokému kontrastu tmavé oblohy (M13, M27, M31, M57, M33, M101 atd.). Tady se ukázal trieder proti Celestronu SCT 8" velkou výhodou a i prezentující astronom z Madridu uznal, že řada objektů je vidět lépe v trideru, než v SCT (M33, M4 apod.) Celestron měl nevýhodu, že optika už nebyla moc čistá a navíc zvětšení 100x (byl k dispozici jediný okulár) tomu nepřidalo. V triedru objekty opravdu zářily a i v galaxii M33 byly vidět jemné struktury.

Na focení jsem si pár dnů počkal, protože jsem nechtěl fotit v saharském prachu rozptýleném v atmosféře. Každopádně by to asi nebyl problém i v tomto fotit výše položené objekty, ale já jsem se chtěl zaměřit na objekty na jihu a nízko. Bohužel ne vše se podařilo jak jsem chtěl a v den, kdy jsem se připravoval na focení velmi slabého objektu ve Štíru se zatáhlo a rozjasnilo až po půlnoci, takže jsem již pouze pozoroval. Nakonec jsem tedy pořídil dvě fotografie, jednu v souhvězdí Štíra, druhou v tmavé část oblohy nad mořem v souhvězdí Kasiopea. Fotil jsem nedaleko hotelu (300m) na asfaltové ploše, kde byl celkem klid, nedaleko projíždějící auta světly nerušila a ani tam nezasahovalo hotelové světlo.

Fotografie jsem pořizoval svoji oblíbenou sestavou Astrotrac + Canon 40Da chlazený na 0°C a objektiv Canon 200/2.8 L II USM. Vše napájené kabelem z 12V autobaterie auta s odběrem techniky kolem 3A. Montáž na snímku je záměrně osvětlená červeným světlem, aby byla na fotografii vidět.








Cesta se vydařila, projeli jsme prakticky celý ostrov a najezdili 800km a myslím, že to stálo za to a i přes den je zde řada krásných míst, včetně nedalekého koupání v moři (cca 5km). Pokud tedy někdo chce navštívit ostrov napůl jako dovolenou a napůl jako astronomickou akci, lze tímto místem potěšit svou drahou polovičku a mít možnost focení a pozorování nádherné oblohy.