Stříbro.net
 Datum: 23. 10. 2021   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   


 
NGC 7635 29.11.2008
Foceno Pentax 75/500mm, mount Celestron CGE, Sbig ST-2000XM, 15x10 min., Baader Ha 7nm, autopointer, IRIS, AstroArt 4.0, Lighroom 2.0
zobrazení: 1875
známka: 0

  Počasí

Satelitní animace: Eumetsat

Obloha Del Teide Tenerife


* Program URANUS
Vydáno dne 13. 09. 2005 (5478 přečtení)

Rád bych vám predstavil program URANUS, který by mohl být každému astronomovi užitecným pomocníkem.

Program lze spouštět nejen na přístrojích PSION, ale i na PC pod emulátorem, který je ke stažení zde.

Je urcen pro prístroje PSION S5mx, Ericsson MC 218, REVO, MAKO a netBook.

Uranus je program pro ruční navigaci dalekohledu pomocí mechanické stupnice nebo s interface NAVIGATOR 1, vyvinutý p. Janem Grecnarem a spol. Umožnuje komunikaci s interfacem, odečítání hodnot z encodéru, pointaci montáže na 2 hvezdy, výpocet místního hvezdného casu a poloh teles na obloze v altazimutálních a ekvatoreálních souřadnicích a řadu dalších výpočtů oblasti astronomie.

Popis práce s programem
Alt-azimutální montáž dalekohledu ustavte pokud mozno do správné polohy (alespoň přibližně). V případe, že budete používat encodery, dalekohled skloňte tak, aby byl vodorovně - elevace 0°. Azimutální stupnici dalekohledu nemusíte nijak orientovat, ale pro lepší orientaci můžete nastavit azimutální stupnici 0° na sever.Po spuštení si zvolíte, zda chcete pracovat v rucním modu bez encoderu, nebo s encodery. Standardne je nastavena práce bez encoderu a toto zmeníte kliknutím v menu Nastav-Bez encoderu .

Následne v menu Pointace provedete pointaci na dva objekty . Tím je dalekohled nastaven na místní souřadnicový systém.

Zobrazení
Funkce Impulsy zobrazí na obrazovce počet impulsů z encoderu - pro každý encoder zvlášt.
Pointace na 0 je funkce, která nám usnadní nastavení dalekohledu. Dalekohled pointujeme tak dlouho, dokud se neobjeví na displeji pod nápisem Nastav obe souradnice rovnající se nule.
Azi a Alt pomocí této funkce mužeme urcit ekvatoreální souřadnice pozorovaného objektu, kde stací odecíst a zadat altazimutální souřadnice z dalekohledu.
Ra a Dec zobrazí na obrazovce souřadnice zvoleného tělesa v příslušných souradnicích - altazimutálních. Stací pouze zadat souradnice hledaného objektu nebo vybrat objekt z příslušného katalogu a program zobrazí souradnice, podle kterých nastavíme dalekohled.

Deník
Každý astronom potřebuje prostor pro svoje poznámky. Tento deník Vám umožní ke každému práve pointovanému objektu vytvorit záznam v datovém souboru, který bude automaticky vytvořen nebo otevřen po zvolení této funkce.
Pokud chcete soubor otevřít, aniž by jste provedli pointaci, objeví se po vybrání této funkce dialogové okno, kde si soubor vyberete v rozbalovacím okne.
Všechny soubory jsou uloženy v adresáři AstroDenik a lze je samozrejme editovat i mimo program Uranus

Obrázek

Funkce Obrázek vyvolá k právě pointovanému objektu Messier nebo NGC obrázek, jak objekt skutečně vypadá v dalekohledu o průměru 200mm a popis objektu. Pokud nepointujete objekt, objeví se menu v kterém si vyberete objekt k zobrazení. 

Další funkce
Pokud stisknete kdykoli tlacítko Esc, objeví se na obrazovce, datum, čas, místní hvězdný cas, azimut a elevaci práve vybraného objektu.

Kdykoli mužete stiskem Ctrl+c vyvolat katalogy objektu, které chcete pozorovat.

Stisknutím mezerníku se zobrazi obrázek právě pointovaného objektu Messier nebo NGC katalogu (viz menu Deník). Obrázky jsou v rozměrech 200x200 dpi formátu MBM s názvy Mxx nebo NGCxxxx a tak si mužete obrázky vytvořit i vlastní.

Databáze
V programu jsou uloženy databáze přibližne 4500 objektu v čtyřech databázích Messier, NGC, Star a User. Posledně jmenovaná je určená pro uživatele, kde si může vytváret svůj vlastní pozorovací program.
Pri vyhledávání v databázích lze používat na začátku ci konci hvězdicku "*" pro vyhledání cásti řetězce. V katalozích Messier a NGC se vyhledává přednostně číslo katalogu, ale můžeme hledat např. podle názvu souhvezdí, nebo podle magnitudy. V databázi Star se vyhledává prednostne dle jména.

Výpocty
Program obsahuje celou řadu výpočtů z optiky a astrofotografie, které Vám usnadní zjištení informací o Vašem dalekohledu nebo správného nastavení fotoaparátu.

To jsou základní funkce programu, který se bude i nadále vylepšovat a o jeho nových verzích vás budu průběžne informovat. 

Pokud se nekdo rozhodne pro nákup Psiona nebo by  si rád postavil NAVIGATOR 1 pro PC rád mu poradím.

Program je ke stažení zde : Uranus.zip

 

Stránky autora interface         Stránky NAVIGATOR 1

 

Nyní se můžete "pokochat" obrázky zařízení, vyrobené vlastníma rukama a hlavou :-).

 

 

           Psion netBook            Deska NAVIGATORu 1 

Verze: 1.3 pro Psion  Freeware
Datum: 23.12.2003
Autori: Josef Ladra and Zdenek Rehor
Email : jo.seph@centrum.cz

Pro program byly použity výpočty Tohsimi Taki http://www.geocities.jp/toshimi_taki/aim/aim.htm
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Novinky
19.09.2006: Nový odkaz
Na stránky byl přidán odkaz na Pozorovatelnu

  Nejčtenější články

Neexistují vhodná data!


  Nejčetnější komentáře

Databáze je prázdná!


Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.