Úprava web kamery Philips ToUcam

Autor: Josef Ladra <jo.seph(at)centrum.cz>, Téma: Astrotechnika, Vydáno dne: 13. 09. 2005

Na internetu se často řeší otázka fotografií CCD web kamer. Jedna z nejoblíbenějších je Philips ToUcam, která má CCD chip Sony.

Pro tuto kameru existuje řada modifikací značených SC1-SC4, které spočívají od úprav tištěných spojů a přidání IO 74HC00 (4011) až po výměnu CCD chipu za citlivější černobílý. Popis najdete na několika stránkách, nejznámější je Steve Chambers nebo Phil Davis.

Já osobně jsem použil následující zapojení a přiznám se, že jsem zkombinoval několik postupů zapojení na plošném spoji, abych minimalizoval pájení vývodů na chipech.

Při zapojování jsem používal i obrázek, který popisuje velmi kvalitně pozici jednotlivých pájecích bodů na tištěném spoji

Tato úprava umožní jednu zásadní změnu - kamera umožňuje dlouhé expozice v řádu minut. Původní kamera umožňuje max. 1/25 sekundy. Úpravou dosáhneme podstatného zvýšení citlivosti kamery, znásobenou ještě spojením mnoha snímků objektu a tak je možné fotit poměrně slabé objekty typu galaxie, hvězdokupy a mlhoviny. 

Nejpoužívanějším SW pro fotografování je K3CCDTools , který využívá i výše uvedené zapojení a pomocí paralelního portu ovládá činnost CCD chipu. Pomocí programu K3CCD lze fotografie i skládat, upravovat a  modifikovat. Lze využít i program Registax. Na internetu je i poměrně zajímavý SW produkt VcRmac, který umožnuje modifikovat firmware kamerky tak, že výsledným formátem výstupního obrázku je RAW, který má výhodu ve vyšší kvalitě než původní snímky AVI. Lze modifikovat nejen standardní barevný CCD chip, ale i černobílý po úpravě SC3 web kamery.

Při pájení doporučuji použít mikropájku. Zajímavou jsem objevil v prodejně GES v Praze za 165,- Kč, pro napájení 12V. Ostatně zde můžete nakoupit veškeré potřebné součástky i vhodnou krabičku. Rozhodně budete potřebovat lupu a malou vrtačku pro přerušení nekterých zpojů, či ostranění pájecí zelené masky z bodů PAD10 a PAD 8. Použil jsem malý vrtáček 0,5mm. Jako lupu jsem použil  okulár 25mm, protože bez lupy není možná rozumná kontrola stavu pájených míst.

Jak to dopadlo vidíte níže, před a po :-)

Každopádně doporučuji z tištěného spoje odstranit nejen mikrofon, ale hlavně LED diodu, která zanáší do CCD chipu rušivé světlo. 

Nyní ještě zbývá otestování kamery. První obrázek ukazuje standardní obrázek hodinek v dalekohledu Nexstar 4GT, který byl nasnímán v ohnisku dalekohledu kamerou. Hodinky byly vzdáleny 6 metrů v místnosti s tlumeným osvětlením 40W.

Druhý obrázek je nasnímán časem 1/25 sekundy tzn., že kamera je ve standardním modu, při minimálním osvětlení 5W. Obrázek je složen ze 3 snímků a s dark framem a následně upraven.

Třetí obrázek je nasnímán časem 1/2 sekundy se zapnutou úpravou kamery, při minimálním osvětlení 5W. Obrázek je opět složen ze 3 snímků a s dark framem. Všechny obrázky jsou upraveny v K3CCD Tools 1.

Poslední snímeky ukazují hotovou a upravenou kameru bez a s dalekohledem

 

A to je k úpravě web kamery vše. Přeji všem příjemnou zábavu s focením.