Seřízení a tuning montáže CG-5 GoTo Advanced

Autor: Josef Ladra <jo.seph(at)centrum.cz>, Téma: Astrotechnika, Vydáno dne: 09. 04. 2006

Základem dobré astrofotografie je kvalitní montáž s malou periodickou chybou (ideální je hladká sinusoida) a její dobré ustavení a mechanické seřízení. Jedna z takových montáží je CG-5 GoTo Advanced od firmy Celestron, která vyniká velmi dobrou přesností, malou PE a malou hmotností. Její nosnost dostačuje na dalekohledy do 13 kg a délky 1000 mm. Její největší slabinou je polární hledáček a tak jsem se rozhodl pro zásadní úpravu této velmi důležité části montáže.

První věc, která mě zarazila je, že hledáček je uložen v gumovém pouzdře a uchycen třemi šroubky, bez jakékoli další opory. Nechal jsem tedy vyrobit malé pouzdro z hliníku, kterým nyní prochází hledáček bez jakékoli vůle.

Následně jsem nahradil seřizovací šroubky červíky 2,5x6mm. Na zeď jsem nalepil malé kolečko, umístil střed hledáčku do středu kolečka a otáčením hlavice montáže kolem polární osy jsem seřídil polární hledáček tak, že střed neměnil svou polohu vůči samolepce na zdi. Tak jsem zajistil souosost hledáčku a polární osy dalekohledu.červíky jsem následně zajistil barvou proti uvolnění. Na obrázku vlevo vidíte původní šroubek a nový červík.

Další velmi důležitou věcí je správné nastavení otočného číselníku (blíže k hledáčku) jak vidíte na obrázku. Ryska na černém kroužku hledáčku se nastaví povolením červíku napravo a otáčením kroužku kolem osy. Po nastavení vypadají stupnice takto :

Toto nastavení musíme ale provádět při této poloze záměrného kříže (kolmost kříže vůči zemi zajistíme porovnání s nějakou kolmou linií).

Číselník jsem pak proti pohybu zajistil lepidlem. Pokud by se číselník v budoucnu pohnul, lehce to poznáte na tom, že ryska není v zákrytu s ryskou na černém kroužku hledáčku. Proč toto seřízení? O půlnoci prvního listopadu je Polárka přesně v místě malého kroužku na kříži hledáčku.

Hledáček má další nevýhodu a tou je neosvětlení záměrného kříže. Vyrobil jsem si malou pomůcku, které osvětluje pomocí LED diody hledáček "zvenku" a tak vidím záměrný kříž a zároveň Polárku. Na horní stupnici nastavím čas pozorování (pozor nastavujte UT nikoli náš čas) a na dolní datum. Pak již stačí nastavit polárku do kroužku na záměrném kříži polárního hledáčku a montáž je ustavena. Při špatném nastavení hledáčku se totiž lehce dopustíte chyby i jednoho úhlového stupně v ustavení montáže!!

"Lampička" s regulací jasu diody je přichycena k montáži suchým zipem.

Pokud zjistíte ze máte velké vůle v jednotlivých osách montáže, doporučuji vůle vymezit pomocí šroubků na montáži (jeden imbus seřizovací a dva šrouby upínací). Seřizování provádějte s citem a pamatujte, že osy nejsou ideální a mají trochu výstředný tvar a pokud nenecháte nějakou minimální vůli mezi osami, může se vám stát v létě (nebo naopak v zimě), že se osy "kousnou" a zastaví se jejich otáčení vůči sobě.

Závěr :

První možnou noc jsem vyzkoušel montáž na obloze s kamerou SBIG ST-402ME. Byl jsem opravdu mile překvapen. Montáž dokázala udržet objekt po dobu 3 minut bez pointace a z 10 fotek byly jenom tři pokažené periodickou chybou montáže a to je myslím skvělý výsledek, který za úpravu montáže stojí.