Focení na Tenerife

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Astrotechnika, Vydáno dne: 22. 08. 2010

Vzhledem ke špatnému počasí u nás jsem se opět po 1,5 roce rozhodl zajet na Tenerife a vytvořit pár astronomických obrázků. Jak to celé dopadlo?

Tentokrát jsem se připravil na týdenní akci mnohem lépe než poprvé a veškerou techniku jsem vyzkoušel před odjezdem, abych neponechal nic náhodě a připravil plán focení. Tentokrát jsem se rozhodnul fotit také objekty kolem souhvězdí Scorpion, protože Tenerife je o 22°blíže k rovníku a souhvězdí je tak vysoko nad obzorem. банк михайловский кредиты

Moje sestava pro focení byla komplet nová, tedy AstroTrac TT320X-AG + klín TW3100, hliníkový stativ Gitzo studex performance gilux. Rovněž pro uchycení fotoaparátu jsem použil kulovou hlavu Gitzo s nosností 15kg. Pro focení jsem použil velmi kvalitní objektiv Canon 200/2.8L II USM jehož zorné pole ve spojení s chlazeným 40Da poskytovalo více než 6°. Je potřeba říci, že stativ je velmi důležitá součást a musí být velmi pevný, aby nedocházelo k pohybům celé sestavy nejen díky větru během focení. Testoval jsem místo klínu fotohlavu Manfroto 410 s nosností 5kg, ale nevyhověla stabilitou a pevností.



 
Obrázek ukazuje původní sestavu Vixen Photoguider a novou AstroTrac

Při focení s AstroTrac je samozřejmě nejdůležitější ustavení montáže na Polárku. Polární hledáček je velmi dobře osvětlený a umožnuje ustavení na 3 hvězdy (Polárka, beta UMi a 51 Cep). Základem je samozřejmě kolimace hledáčku, které je výrobcem udělána velmi špatně. Při focení jsem udělal jednu zásadní zkušenost. Při použití stativu je nevyhnutelné dělat ustavení vždy, když se mění poloha fotoaparátu, neboť změna těžiště způsobí rozhození ustavení, protože i celkem pevný stativ a klín TW3100 neudrží sestavu bez pohybu.



Takto má vypadat správné ustavení na Polárku

Focení až na jednu noc probíhalo cca 100-200m od hotelu a recepce dodržovala světelnou kázeň a na požádání vypnula venkovní osvětlení hotelu. Každopádně doporučuji navštívit hotel mimo sezonu, protože po Teide jezdí prakticky celou noc auta i když jsem přesně nezjistil z jakého důvodu, nicméně astronomové to nejsou :-)
Hlavní problém (mimo občasné vysoké oblačnosti) je africký jemný pouštní prach v atmosféře a silný vítr. Prach se dostává do ovzduší východním horkým větrem, který zvyšuje teplotu na ostrově místy až na 40°C (výšky kolem 300-500m n.m.). V oblasti sopky či u moře je ale teplota kolem 28-29°C. Na následujích obrázcích je viděl vliv prachu na kvalitu oblohy.


Obloha bez prachu


Obloha s prachem



Teide bez prachu



Teide s prachem

Měl jsem možnost porovnat oblohu i na nedávné dovolené s dalekohledem a na Tenerife je lepší. Prováděl jsem i několika denní měření pomocí SQM a tmavost oblohy kolísá od 20.9 do 21.5 MSA a to i díky občasnému zatažení oblohy nad městy pod sopkou. Každopádně hotel je 2200m n.m. a běžná vlhkost v noci je kolem 25%, takže problém s rosením zde nastat nemůže. Občas se vytvoří i vyšší oblačnost jako na následujícím videu. Pak dosahuje vlhkost kolem 60%.


Celkově jsem byl s focením spokojen i když jsem od některých snímků čekal více a od některých zase méně. Ze 7 nocí bylo 5,5 noci jasných, kdy se dalo fotit. takže jsem nějaké snímky pořídil.