Celooblohová kamera Oculus Starlight Xpress

Autor: Josef Ladra <jo.seph(at)centrum.cz>, Téma: Astrotechnika, Vydáno dne: 08. 05. 2014

Výrobce CCD kamer Starlight Xpress tentokrát vyšel vstříc pozorovatelům meteorů a zařadil do své nabídky celooblohovou kameru Oculus, která obsahuje vše, co se od takového výrobku očekává a uživatel kupuje kompletní sadu hardware a software, aby mohl ihned kameru používat i v našich podmínkách s vysokou vlhkostí.

Kamera používá již osvědčené čipy SuperHAD CCD ICX 205AL od společnosti Sony, které vynikají nízkým šumem a velmi malým množstvím hotpixelů (např. ve srovnání s Kodak čipy), už při běžných nočních teplotách i v letních měsících. Tento čip používá Starlight Xpress rovněž ve svém autoguideru.
Použitý objektiv s F1.2 s mechanickým ostřením a 150°  zorným polem nabízí vysokou citlivost a umožňuje již při expozici 180 sekund dosáhnout o 2 magnitudy dále, než lidské oko. Celá kamera je vložena do hliníkového pouzdra s polokulovou plexi ochranou objektivu, která nemá optickou distorzi foceného pole. Výrobce vestavěl do krytu i tepelnou temperaci plexi krytu aby i v 95% vlhkosti se kryt nezarosil i po několika hodinách provozu, což bylo úspěšně otestováno. Nechlazená CCD kamera má velmi malý odběr a zatěžuje notebook přes USB 2.0 opravdu minimálně. Pro temperaci krytu se musí Oculus připojit k 12V s odběrem kolem 1A, v balení je přiložen i napájecí zdroj.



Součástí zařízení je i šikovný univerzální držák, pro přichycení na tyčový nebo plochý materiál s tlouštkou několika cm.



Přiložený software je poměrně jednoduchý a v návodu na CD je popsána dobře celá jeho funkcionalita. Instlace proběhla celkem bez problému, ovšem driver jsem musel stáhnout ze stránek výrobce.
U kamery se nenastavuje zesílení jako u konkurečních kamer, pouze se nastavuje, jas, kontrast, délka expozice a jejich počet, přestávky mezi expozicemi a částečný procesing s nastavenými filtry a umožnuje i rovnou odečítat s výsledného snímku, hotpixely, darkframe a flat field. Veškeré snímky lze uložit do formátu FIT a dále s nimi pracovat nejen pomocí nastavení úrovní v histogramu, ale i filtry jako je median, unsharp mask, gaussovské filtry, odstranění gradientu apod. Rovněž umožňuje poměrně jednoduchou fotometrii - určení rozdílu magnitud mezi dvěma objekty. Grafické funkce umožňují vykreslit 3D mapu úrovní nebo světelnou křivku ve stanovém řádku kamery. Výrobce nezapomněl i na fukci spojení dvou obrázků do sebe. Z celé serie snímků FIT lze pak vytvořit AVI s volitelným 1-25 fps ve 4 úrovních a maximálním počtem 1000 snímků.

VIDEO

Na sceenprintu software je vidět 180 sekundová expozice a hvězdy 7 magnitudy.



Výrobek hodnotím velmi dobře i když pro profesionálnější využítí bude potřeba přejít na některý z placených software pro zpracování obrázků s meteorickou stopou, např. http://sonotaco.com/e_index.html


Návod výrobce a stránky výrobce


Technické parametry :

CCD čip  : CX205AL Super HAD, GRADE 1
Rozlišení : 1392x1040, pixel 4.65um
Max. QE : 50% na 520nm, 30% na 420nm a 670nm
Čtecí šum: 7e-
FWC       : 15000 e-
Data        : 16 bit
Objektiv  : 2.5mm F1.2, 150°
Kabel      : USB 2.0, 3 metry
Rozměry : 150x95mm

Kameru pro testování zapůjčila Supra Praha